× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

5 Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurmak Nasıl Olur?

Artık bir sanal mağazaya sahip olmanın avantajlarını öğrendiğinize göre, bir e-ticaret sitesi kurmanın temel adımlarını gözden geçirelim.

1. Bir Domain Alın

Alan adı veya domain, ziyaretçilerin bir web sitesine erişmek için kullandığı web adresidir. Tüm markanızı yansıtır ve temsil eder ayrıca insanlara işletmenin faaliyetleri hakkında bir fikir vermelidir. Web sitesi için itibar oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda siteyi rakipleri arasında ön plana çıkarır.

Bir alan adına karar verirken imgesel ve yaratıcı olabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli şey, kolay hatırlanıp telaffuz edilebilir olduğundan emin olmaktır. .com domain alınmışsa, net, org, xyz gibi domainleri tercih edebilirsiniz.

Uzman Tavsiyesi

İyi fikirler bulmak için bir domain sorgulama aracı kullanın. Seçilen alan adı mevcutsa, satın almanız yeterlidir.

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

2. Güvenilir Bir Hosting Sağlayıcısı Bulun ve Bir Web Hosting Planı Seçin

E-ticaret sitenizi kurmak ve dosyalarınızı depolamak için web hosting gereklidir. Daha ayrıntılı bilgi için web hosting nedir yazımıza bakmanızı öneririz.

İyi bir web hosting planı, E-ticaret işiniz geliştikçe gelecekteki büyümeye uyum sağlamak için verimli ve ölçeklenebilir olmalıdır.

Yanlış plan seçmek, sanal mağazanızı olumsuz yönde etkiler. Düşük performans ve yavaş sayfa yüklenme süreleri sebebiyle satışların düşmesine neden olur.

Ucuz çözümler ne kadar çekici görünse de, bu tür platformların bir E-ticaret sitesinin imkânlarını sınırlayabileceğini unutmayın. Bu nedenle güvenilir bir hosting planı seçmek oldukça önemli.

Bir web hosting sağlayıcısı seçerken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurun:

Paylaşımlı, VPS, özel ve bulut hosting olmak üzere çeşitli web hosting türleri vardır.

Basitliği ve düşük maliyeti nedeniyle, paylaşımlı hosting küçük sanal mağazalar için oldukça yeterlidir. Ayda ₺19.99 başlayan fiyatlarla Hostinger, ücretsiz SSL sertifikası ve 30 günlük para iade garantisi içeren üç paylaşımlı hosting planı sunar.

Hem hosting hem de bir alan adına ihtiyacınız varsa, Premium veya Kurumsal planı seçin. Sınırsız bant genişliği ile veritabanı sunar ve 100’e kadar web sitesini barındırabilir.

Bir WordPress e-ticaret web sitesi kurmak yapmak istiyorsanız, sizin için en iyi seçenek WooCommerce hosting olabilir. Planlar, WooCommerce eklentisi ile bir WordPress mağazasını host etmek üzere uzmanlaşmış ve optimize edilmiştir.

Bulut sunucu, daha yüksek trafik alan ve dosyaları depolamak için daha fazla işlem gücü ve disk alanına ihtiyaç duyan orta ve büyük E-ticaret siteleri için idealdir. Ayda ₺169.99 başlayan fiyatlarla Hostinger’ın bulut sunucu planlarıücretsiz e-posta, ücretsiz CDN ve özel IP adresi gibi özellikler sunar.

3. Bir E-ticaret Platformu veya Site Kur Aracı Seçin

Bir sanal mağaza kurmak, E-ticaret platformlarının yardımıyla düşündüğünüzden daha kolaydır.

Bu platformları harika bir web sitesi tasarımı geliştirmek, müşterilerin alışveriş deneyimini iyileştirmek ve günlük çevrimiçi satış işlemlerini kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurmak için bir platform seçerken maliyetini, özelliklerini ve kullanılabilirlik faktörlerini göz önünde bulundurun. İş modelinize uygun ve ölçeklenebilir bir platform bulmak amacıyla seçeneklerinizi değerlendirmek için biraz zaman ayırın.

Kullanılabilir birçok E-ticaret platformu olsa da, aşağıdaki popüler sanal mağaza kur araçlarından biriyle başlayabilirsiniz:

WooCommerce

WooCommerce
WooCommerce

Mevcut bir WordPress siteniz varsa veya platforma aşina iseniz, WooCommerce’ı düşünebilirsiniz. Sitenizi bir sanal mağazaya dönüştüren ücretsiz bir eklentidir.

WooCommerce her büyüklükteki işletmeye uygundur. Bu açık kaynaklı eklenti, eksiksiz E-ticaret özellikleri ile donatılmıştır.

Kapsamlı tema seçenekleri ve dahili SEO araçları ile ödeme sağlayıcılarını ve nakliye şirketlerini entegre etmeye yönelik uzantılar sunar. Henüz bir WordPress siteniz yoksa, başlamak için yalnızca hosting ve domain edinmeniz gerekir.

WooCommerce’i kurduktan sonra, E-ticaret mağazanızda çevrimiçi ürün satmaya başlamak için kurulum sihirbazını kullanmanız yeterlidir.

Shopify

shopifycom

WooCommerce dışında Shopify, hem yeni hem de deneyimli satıcılar için idealdir. Web hosting, kolay bir arayüz ve çeşitli temalar gibi genel web sitesi özellikleri sağlar. Ancak Shopify, ürün fiyatının %0,5 ila %2’si oranında değişen işlem ücreti alır.

Üç farklı plan mevcuttur: Temel Shopify, Shopify ve Advanced Shopify. Shopify ayrıca, müşterilerin planı satın almadan önce platformu test etmesine olanak tanıyan 14 günlük bir deneme süresi sunar.

Ayrıca kullanıcılar WP Shopify kullanarak herhangi bir WordPress web sitesinde ürün satabilir.

4. E-ticaret Sitesi Sayfası Oluşturun

Hedef kitlenizi çekmek ve onlara satış yapabilmek için web sitenizin ana sayfalarındaki bilgiler kolayca görünür ve erişime açık olmalıdır.

Ayrıca tüm E-ticaret sitelerinin sahip olması gereken bazı sayfalar ve öğeler vardır:

Ana Sayfa

Çoğu müşterinin gördüğü ilk şey olduğundan, ana sayfa tasarımı çarpıcı grafiklerle birlikte siteniz hakkında ilgi çekici ve net bilgiler içermelidir. Ana sayfanın hızlıca yüklenmesi çok önemlidir.

Sanal mağazanızın yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse ziyaretçi kaybedersiniz. Bu nedenle Google’ın site hızını bir sıralama faktörü olarak görmesi şaşırtıcı değildir.

anasayfa

Hakkımızda sayfası

Müşteriler bu sayfada bir markanın hikâyesi, motivasyonu, misyonu ve tutkusu hakkında daha fazla bilgi sahibi olur. Aslında çoğu insan (İng.), ana sayfaya geldikten hemen sonra Hakkımızda sayfasını ziyaret etme eğilimindedir.

Bu nedenle içeriği burada kısa ve net tutun. Ziyaretçilere markanızın temel değerlerinin neler olduğunu ve onu rakiplerinizden ayıran özellikleri açıklayın.

Hakkımızda Sayfası

İletişim sayfası

İletişim bilgileri sayfası, müşterilerin bir işletmenin ulaşılabilirliğini ve güvenilirliğini doğrulamasını sağlar. Telefon numarası, e-posta ve varsa açık adres gibi iletişim bilgilerinizi bulmalarını kolaylaştırın.

Güvenilirliğinizi artırmak için samimi ve şeffaf olmayı unutmayın. Müşteriler, bir markaya güveniyorlarsa, ilk satın alma veya tekrar satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Sık Sorulan Sorular (SSS) sayfası

Genellikle müşterilerin satın alma süreciyle ilgili çok sayıda endişesi olur. Kargo seçenekleri, sipariş takibi ve hizmet verilen ülkeler gibi en yaygın müşteri sorunlarını veya sorularını cevaplamaya çalışın.

Çevrimiçi işletmeniz, ürün ve hizmetlere ilişkin bilgilerin yanı sıra derinlemesine ve faydalı cevaplar sunun.

Ayrıca müşterilerin cevapları bulmasına yardımcı olmak için SSS sayfasına bir arama çubuğu ekleyin.

Gizlilik Politikası sayfası

Menüler, oturum açma veya son ödeme sayfaları gibi alanlarda Gizlilik Politikasını net bir şekilde açıkladığınızdan ve gösterdiğinizden emin olun.

Gizlilik politikası hazırlamak basit olmadığı için, işletmenize tamamen uyumlu olduğundan emin olmak adına profesyonel yardım almanızı öneririz.

İade ve geri ödeme politikası

Ayrıntılı bir iade ve değişim politikası sunmak, bir işletmenin ürünlerinin kalitesinin arkasında durduğunu ve itibarına değer verdiğini gösterir.

Alışveriş sepeti ve güvenli ödeme süreci

Müşteriler, diğer ürünlere göz atarken alışveriş sepetlerine ne eklediklerini bilmek ister.

Bu nedenle, tüm öğeler görsel ve fiyat bilgisi içermeli ayrıca düzgün bir şekilde organize edilmelidir. Daha fazla şeffaflık sağlamak için masrafların dökümü ve tahmini teslimat süresi de açıkça belirtilmelidir.

Müşterilerin sonraki satın alma işlemlerini daha kolay hale getirmek için form doldurma işlemini kolaylaştırın. Misafir ödeme, kayıt olmadan satın alma imkanı tanıdığından, dönüşümleri iyileştirmek için harika bir özelliktir.

PaypalStripe veya Apple Pay gibi saygın E-ticaret ödeme sağlayıcıları (İng.) ve bankaları seçmek, ödemelerin güvenliğini sağlamaya ve müşterilerin verilerini korumaya yardımcı olur.

En güncel E-ticaret istatistiklerine (İng.) göre, dünya çapında çoğu E-ticaret satışı kredi kartı ile yapılırken, dijital cüzdanlar yakında en çok tercih edilen çevrimiçi ödeme yöntemi olacak gibi görünüyor. Dolayısıyla, dönüşümleri iyileştirmek için çok çeşitli seçenekler sunun.

Kargo seçenekleri

Ödeme seçeneklerinin yanı sıra, birden fazla gönderim yöntemi sağlamak da önemlidir.

Vergiler, tahmini teslimat tarihi ve uluslararası nakliyenin mevcut olup olmadığı gibi bilgileri eklediğinizden emin olun.

Ayrıca, müşterilerinizin hangi yöntemleri tercih edebileceğini düşünün. Ürünleriniz boyut ve ağırlık bakımından önemli ölçüde farklılık gösteriyorsa, gerçek zamanlı kargo maliyeti hesaplaması mükemmel bir seçimdir.

Ayrıca boyutları benzerse, sabit ücretli gönderim sunabilirsiniz.

Harekete Geçirici Mesaj (CTA)

Açık ve anlaşılır bir harekete geçirici mesaj (CTA), iyi gezinme özelliğine sahip bir sitenin ayrılmaz bir parçasıdır. CTA’lar, müşterilere daha sonra ne yapacaklarını söyleyen metin, resim ve düğmelerdir. Örnek olarak “Bültene kaydol“, “Hesap oluştur” ve “Sepete ekle” verilebilir.

Renk seçiminin sayfanın dönüşüm oranı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinden, CTA düğmelerinde parlak renkler kullanın.

Ürün sayfaları

Ürün sayfaları, müşterinin karar verme sürecinde çok önemlidir. İnternet üzerinden alışveriş yapanlar ürünü tutamaz, hissedemez veya deneyemez. Her şey cihazlarında gördükleri ile sınırlıdır.

Bu nedenle profesyonel kalitede görsellere sahip olmak ve eksiksiz ürün açıklamaları sağlamak çok önemlidir. Beden, malzeme, kullanım ve faydalar dahil olmak üzere ürünün tüm yönlerini kapsamak, müşterilerin bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olur.

E-ticaret ürünlerinizin fotoğraflarını daha kaliteli çekmek için birkaç ipucu:

Kaliteli Havlu - Fine Linens
Büyük Görseller
Tutarlılık

Güvenlik ve gizlilik

E-ticaret şirketleri, ödeme ayrıntılarını ve diğer kişisel bilgileri işlediğinden, sanal mağazanızın tamamen güvenli olması gerekir. Tüm web sitesi trafiğinizi güvenli tutmak için geçerli bir SSL sertifikası yüklediğinizden emin olun.

SSL sertifikası yükledikten sonra, müşteriler adres çubuğunda URL’nin yanında bir asma kilit simgesi görecektir.

amazon-adlock-768x378

5. Kullanıcı Dostu ve Duyarlı Bir Tasarım Oluşturun

coklat

Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı, bir web sitesinin kullanıcı deneyimini düzene sokarak etkileşimleri ve ürün satışını artırmayı amaçlar. Kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı ise, bir sitenin görsel yönlerini ve görünümünü optimize etmeyi hedefler.

Her iki tasarım öğesi de genellikle birbiriyle iç içedir ve E-ticaret sitenizin performansını artırır. Sanal mağaza geliştirmek için hangi platformu kullanırsanız kullanın, müşterileri çekmek için duyarlı bir tasarım çok önemlidir.

İstatistiklere göre, internetten alışverişin büyük bir kısmı cep telefonları üzerinden yapıldığından, tüm cihazlarda düzgün çalışan bir web sitesine sahip olmak önemlidir. Göz alıcı ve mobil uyumlu bir web sitesi tasarlamak için duyarlı bir E-ticaret şablonuyla (İng.) başlayın.

Ayrıca müşterilerinizin verilerini bir SSL sertifikasıyla korumak, sanal mağazanızın kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine değer verdiğini gösterir. Ek olarak, müşterilerinizin verilerinin kullanımına ilişkin şeffaf bir gizlilik politikasına sahip olmak da çok önemlidir.

Sanal Mağazanızı Pazarlamanın Basit Yolları

Artık bir E-ticaret web sitesi kurmayı öğrendiğinize göre, online satış yapmaya hazırsınız. Ancak, satışlarınızı artırmak için çevrimiçi işletmenizi online iş fikirleri ile doğru şekilde nasıl pazarlayacağınızı bilmeniz gerekir.

1. İçerik Pazarlaması ile Başlayın

İçerik pazarlama stratejisi hızlı sonuç vermese de, çevrimiçi işletmenizin sadık bir müşteri kitlesine ulaşması için mükemmel bir yöntemdir.

Ek olarak, bunu bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisiyle birleştirmek, itibarı artırmak, daha uygun ziyaretçileri çekmek ve hedef kitlenizin güvenini kazanmak gibi çeşitli faydalar sağlar.

Google Analytics kullanma

Google Analytics (İng.), kullanılan en yaygın web sitesi analiz aracıdır. Web sitesi sahiplerinin, kullanıcıların sitelerini nasıl keşfettiğini, siteleriyle nasıl etkileşim kurduğunu ve sitelerinde nasıl gezindiğini incelemesine olanak tanır.

Çevrimiçi işletme sahibi olarak, ziyaretçileriniz hakkında bilgi edinmek ve daha iyi pazarlama stratejileri oluşturmak için Google Analytics’i kullanın.

Google Analytics

Blog yayınlama

İşletme blogu genellikle içerik pazarlamasının temelidir. Hedef kitleniz için önemli konularda düzenli olarak yüksek kaliteli blog yazıları yayınlamak, meşru bir işletme olduğunuzu göstermeye yardımcı olur. İçeriğinizin etkileşimini artırmak için göz alıcı infografikler ve yüksek kaliteli ürün görselleri kullanın. İşletmenizle ilgili bir blog yazısı, web sitenizin SEO‘sunu geliştirmek için de mükemmel bir yöntemdir.

Video hazırlama

Günümüzde video materyalleri birçok internet kullanıcısı için öncelikli bilgi kaynağıdır. Hedef kitlenizin tercihlerine göre eğitim videoları veya tanıtım videoları hazırlayın.

2. E-posta pazarlama kampanyaları yürütün

4,1 milyardan fazla e-posta kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde, satışları artırmak için en etkili taktiklerden birinin e-posta pazarlaması olması hiç şaşırtıcı değil.

E-ticaret e-posta pazarlaması, hedef kitlenizi yeni ürünler, indirimler ve diğer promosyonlar hakkında bilgilendirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca onlarla daha yakın bir ilişki kurmanızı sağlar.

E-posta pazarlama kampanyası yürütürken müşteri güvenini kazanmak için bir markanın ihtiyaç duyduğu ilk şey profesyonel bir e-posta adresidir.

Hostinger’ın web hosting planı, ayda yalnızca ₺19.99‘den başlayan fiyatlarla, hem kurumsal e-postanızı hem de sanal mağazanızı hiçbir ek ücret ödemeden barındırmak için iyi bir seçenektir.

Hostinger Email Hosting

Her iki e-posta hizmeti de hesabınızı korumak için spam filtreleri ve anti virüs kontrolleri gibi gelişmiş güvenlik önlemleri sağlar. Plana karar verdiğinizde, profesyonel e-posta adresinizi doğrudan hPanel panosundan ayarlayın.

3. Sosyal medyayı aktif kullanın

Sosyal medya, E-ticaret satışlarını önemli ölçüde etkiler. Tüketicilerin %51’i sosyal medya reklamlarının (İng.) satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor.

Ayrıca sosyal medya, marka bilinirliğini artırmak ve sanal mağazanıza gelen trafiği yönlendirmek için mükemmel bir yöntemdir.

İçeriğinizi InstagramFacebook ve diğer platformlarda optimize etmek için her bir sosyal kanalı gözlemleyin ve ürünlerinizle ilgili en son görüşleri takip edin.

Olumsuz geri bildirimler, E-ticaret işinizi geliştirmek için değerli bilgiler sağlayabilirken, olumlu yorumlar müşteri güvenini sağlamlaştırır.

Kaynak Önerisi

Çevrimiçi varlığınızı güçlendirmek için sosyal medya stratejinizi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek istiyorsanız, Sosyal Medya: Markanızı ve İşinizi Büyütmek web seminerimize göz atın.

Kapanış

İyi tasarlanmış bir E-ticaret sitesi kurmak zaman ve kaynak gerektirse de buna değer. E-ticaret’in 7/24 para kazanma fırsatları sunduğunu unutmayın.

Kısaca E-ticaret sitesi nasıl kurulur diyorsanız, adımlar şöyle:

E-ticaret web sitenizi yayımlamadan önce yazım hataları, bozuk bağlantılar ve diğer sorunlar için her sayfayı iki kez kontrol edin.

Ek olarak, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için birkaç test yapılması gerekebilir.

Ayrıca, daha fazla tanınmak ve başarılı bir çevrimiçi iş kurmak için benimseyebileceğiniz birkaç pazarlama stratejisi vardır. Mümkün olan en geniş kitleyi çekmek için sosyal medya platformlarında varlığınızı sürdürmek ve e-posta pazarlama taktiklerini kullanmak önemlidir.

Bu rehberin, sanal mağaza kurma ve pazarlama konusunda değerli bilgiler edinmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. İşinizde başarılar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir