× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Yapılan araştırmalara göre günümüzde ortalama 4,55 milyar insan sosyal medyayı aktif şekilde kullanmaktadır. Instagram, Twitter, Facebook, Pinterest gibi birçok sosyal ağ sayesinde istediğimiz herhangi bir konuda bilgiye anında ulaşabiliyor, dünyanın öbür ucundaki insanlarla istediğimiz zaman etkileşim kurabiliyor, anlık olarak duygu düşünce paylaşımı gerçekleştirebiliyoruz. Yaygınlaşan internet kullanımının etkisiyle birlikte hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan sosyal medya hayatımızın bu kadar içindeyken sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkileri uzmanlar arasında büyük bir tartışma konusu haline geliyor. Sosyal medya yetişkinler ve çocuklar üzerinde ne tür etkiler bırakıyor? Fiziksel ve zihinsel gelişmeyi nasıl etkiliyor? Gibi sorular merak konusuyken akıllara sadece sosyal medyanın olumsuz etkileri geliyor fakat sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkileri olumsuz olduğu kadar olumlu da olabilmektedir.

Sosyal Medyanın Ruh sağlığı Üzerindeki Olumlu Etkileri

Sosyal Medyanın Ruh Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Yapılan araştırmaların sonucu olarak sosyal medyanın insan psikolojisi üzerindeki etkileri gözlemlendiği zaman karşımıza birçok olumlu ve olumsuz etki çıkıyor. Olumsuz etkileri en aza indirmek ve sosyal medyayı daha efektif bir şekilde kullanabilmek için kendimizi kontrol etmemiz, sosyal medya detoksları uygulamamız, bizi sosyal medyadan uzaklaştıracak çeşitli ilgi alanları bulmamız gereklidir. Hayatımız tamamıyla sosyal medya olursa sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkileri kişiyi psikolojik boyutun yanı sıra fiziksel olarak da etkilemeye başlar.

Sosyal Medyanın Fiziksel Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkileri

Sosyal Medyanın Fiziksel Sağlık Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemini biliyoruz fakat günümüzün 5-6 saatini veya günümüzün tamamını sosyal ağlarda vakit geçirerek harcadığımız zaman sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkileri psikolojimizin, fiziksel sağlığımızın yanında insan ilişkilerimizi de olumlu ve olumsuz yönde etkilemeye başlıyor.

Sosyal Medyanın İlişkiler Üzerindeki Olumlu Etkileri

Sosyal Medyanın İlişkiler Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Hayatımızın neredeyse her alanına etki eden sosyal medya doğru kullanılmadığı takdirde kişiye birçok açıdan olumsuz sonuç doğurarak kişinin hayat kalitesini düşürür. Psikolojimizi, fiziksel sağlığımızı, insan ilişkilerimizi koruyabilmek için artık hayatın bir parçası haline gelen sosyal medyanın, insanlar üzerindeki etkileri dikkate alınmalı hayatımıza olumlu katkılar sağlayabilmesi için sosyal medyayı doğru kullanmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir