× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yaşam şartlarımızda birçok neden vücudumuzun hareketsiz kalmasına etken olmuştur. Örnek verecek olursak;  bilgisayar başında oyun oynayarak ve televizyon başında saatlerce oturarak vakit harcamaktayız. Bu da bizi hareketsiz bir vücuda ve yaşam tarzına sürüklemektedir. İnsan bedeni çalıştıkça gelişir. İnsanın mevcut durumunu koruyabilmesi için de hareket ve spor zorunludur.  Dolayısıyla spor yapmak vücudumuz ve yaşam kalitemiz için son derece önemli ve gereklidir. Spor yaparsak hem bedenimiz daha sağlıklı ve dinç olur hem de ruhsal yönden kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.


Sporun Sağlığımız Açısından Vücudumuza Katkıları: Kalp – damar dolaşımını geliştirir. Vücuda kan artışını sağlar. Kalbin düzenli şekilde atmasını sağlar. Kalp sağlığının  olumsuz yönde olması riskini azaltır. Tansiyonu kontrol altında tuttuğu gibi tansiyon riskini de azaltır. Sporla vücut hareketli olduğundan derideki kan akışı artar. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Eklem ağrılarından ve oluşabilecek diğer kas ağrılarından korur. Duruş bozuklukları düzelmesini sağlar, ağrılarınızı azaltır. Kemik erimesi riskini azaltır. Sağlıklı kilo alımı ve verimi sağlar. Kassal dayanıklılık ve güç artışı sağlar. spor, terleme vasıtasıyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Spor terlemelerden dolayı ciltteki gözenekler açılarak cildimizin daha temiz ve daha güzel görünmesinde katkısağlar.

Sporun Vücudumuza Ruhsal Yönden Katkıları: Spor bize mutluluk hormonumuzu tetiklemesine neden olduğundan daha mutlu, sağlıklı ve rahat hissetmemizi sağlar. Kişiyi daha zinde tutar. Gereksiz düşüncelere yer bırakmaz, Depresyonun kolay atlatılmasını sağlar.  Sosyal iletişimleri ve insan ilişkilerini güçlendirir. Her türlü stresin etkisini en aza indirger. Kişiye ön güven verir.  Kişinin düzenli ve iyi uyumasına yardımcı olur.

Sporun fiziksel ve ruhsal olarak sayamadığımız daha birçok vücudumuza katkısı bulunmaktadır. Sporu daha sağlıklı vücuda sahip olabilmemiz, yaşam kalitemizi artırabilmemiz için spordan yoksun olmamamız gerekmektedir. Sağlıklı bir vücut ve yaşam tarzı için günde en az bir (1) saat düzenli olarak spora vakit ayırın. Sağlıklı spor yapan bireyler kişisel gelişimleri yanı sıra toplumunda gelişimine katkı sağlamaktadır. Sağlıklı bir vücut için spor kaçınılmazdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir