Windows Defender Kapatma ve Açma

 Windows Defender Kapatma ve Açma

Bilgisayarının yavaşladığını hisseden insanlar Windows Defender kapatma yoluna gitmektedir. Windows Defender programı devamlı olarak arkaplanda çalıştığı için işlemciyi ve RAM’i tüketmektedir. Özellikle bilgisayar farklı programlarla yük altına girdiğinde, Windows Defender sebebiyle belirli oranda yavaşlama/donma görülebilmektedir.

Windows 10 Defender Ne İşe Yarar?

Windows 10 Defender bir antivirüs yazılımıdır. Diğer antivirüs yazılımları gibi zararlı yazılımlara karşı koruma sağlamaya çalışır. Windows 10 Defender adı üstünde, Windows 10 işletim sisteminin yerleşik antivirüs yazılımıdır. Kurmak için ekstra bir çaba göstermenize gerek yok, başlat menüsü veya ayarlardan ulaşabilirsiniz.

Windows Defender Yeterli Mi?

Herhangi bir antivirüs yazılımına yeterli demek zordur. Çünkü virüsler ortaya çıktığında neredeyse hiçbir antivirüs yazılımı bundan haberdar olmuyor. Genellikle virüsler belirli bir süreden sonra tespit edilir ve o zaman antivirüs yazılımları tedbir almaya başlarlar.

Antivirüs yazılımları birbirlerinden iyi olabilir. Ancak herhangi birisinin tam koruma sağlayacağına inanmak yanlış olur. Her insan yapımı sistemin mutlaka bir açığı vardır. Kötü niyetli şahıslar bu açığı günün birinde kullanabilir.

Siber zorbalığa ve siber saldırılara karşı tedbiriniz yalnızca antivirüs yazılımları olmasın. Bu konuda daha derinlemesine araştırma yapın ve önlemler alın.

Windows Defender Kapatma

Windows Defender kapatma işlemi için bilinen en etkili 3 yöntem vardır. İlk yöntem ayarlardan kapatmaktır. Ancak bu yöntemde Windows Defender’ın bazı hizmetleri çalışmaya devam edebilir. Kayıt defteri ve gpedit.msc ile yapılan işlemlerde ise Windows Defender programı etkisiz hale gelmektedir. Windows Defender kaldırma mümkün değildir. Gpedit veya regedit ile tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yöntemle Windows Defender işlevsiz hale geldiği için kaldırma işlemi ile arasında pek bir fark yoktur.

Ayarlardan Windows Defender Kapatma

Bu işlem sonrasında Windows defender tamamen devre dışı kalmaz. Geçici olarak Windows Defender’ı kapatmak isterseniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

 • “Başlat” butonuna tıklayın ve ardından sol kısımdaki “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 • “Ayarlar” açıldıktan sonra en alt kısımda yer alan “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına girin.
 • Sol kısımda listelenen ayarlardan “Windows Güvenliği” bölümüne girin.
 • “Koruma alanları” başlığı altından “Virüs ve tehdit koruması” bölümüne tıkladıktan sonra açılan pencereden, yine “Virüs ve tehdit koruması” başlığı altındaki “Ayarları yönet” butonuna tıklayın.
 • Buradan Windows Defender antivirüs programının hangi özelliklerini kapatmak istiyorsanız hepsini kapalı konuma getirin.

Regedit ile Windows Defender Kapatma

Windows 10 Defender kapatma işleminin kalıcı olmasını istiyorsanız ve tam anlamıyla Defender’ın devre dışı kalmasını istiyorsanız kayıt defterini kullanabilirsiniz.

 • “Başlat” butonuna veya arama simgesine tıklayın ve ardından “regedit” yazın. Yazdıktan sonra karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın.
 • Kayıt defteri açıldıktan sonra “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender” yoluna gidin.
 • “(Varsayılan)” değerinin altında boş bir alana sağ tıklayıp “Yeni > DWORD (32 Bit)” seçeneklerine tıklayın.
 • Oluşturulan yeni değeri “DisableAntiSpyware” olarak adlandırın.
 • “DisableAntiSpyware” değerine çift tıklayın. Ardından açılan pencereden “Değer verisi:” bölümüne “1” yazıp “Tamam” butonuna tıklayın.
 • Kayıt defteri üzerinde bu değişiklikleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Gpedit.msc ile Windows Defender Kapatma

Kayıt defteri ve gpedit (Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi) ile birçok Windows sorunu çözülebilmektedir. Windows Defender tamamen kapatma işlemini de gpedit.msc üzerinden yapabilirsiniz.

 • Arama çubuğuna tıklayın veya “Başlat” butonuna tıklayıp “gpedit.msc“ yazın.
 • Gpedit.msc açıldıktan sonra sol menüden “Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Microsoft Defender Virüsten Koruma” bölümüne girin.
 • Sağ tarafta listelenen ilke ayarlarından “Microsoft Defender Virüsten Koruma’yı kapat” kısmına çift tıklayın.
 • Sol üst kısımdan ilke ayarını “Etkin” konuma getirin ve ardından sağ alt kısımdan “Uygula” butonuna tıklayın.
 • Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Önemli: Regedit ve gpedit.msc ile herhangi bir değişiklik yapmadan önce işletim sisteminin ve kişisel verilerinizin yedeğini almanızda fayda var.

Windows Defender Açma

Windows Defender açma işlemi için yukarıdaki kapatma işlemlerinin tam tersini yapmalısınız. Yukarıdaki kapatma yöntemlerini dikkate alarak, hangi yöntem ile Windows Defender’ı kapattıysanız ona göre aşağıdaki açma ayarlarını uygulayın. Kapatma işleminde olduğu gibi açma işleminde de regedit ve gpedit.msc ile işlem yapıldığı için bilgisayarınızın yedeğini alın;

 • Ayarlardan Windows Defender’ı açmak için “Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Güvenliği > Virüs ve tehdit koruması > Virüs ve tehdit koruması başlığı altındaki Ayarları yönet” bölümüne gidin ve gerekli antivirüs ayarlarını aktif konuma getirin.
 • Kayıt defterinden Windows Defender’ı açmak için “DisableAntiSpyware” değer verisini “0” olarak güncelleyin veya “DisableAntiSpyware” değerini tamamen silin. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.
 • Gpedit.msc üzerinden Windows Defender’ı açmak için “Microsoft Defender Virüsten Koruma’yı kapat” ilke ayarına çift tıklayın ve “Devre dışı bırakıldı” kısmını aktif hale getirip “Uygula” butonuna tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows Defender kapatma işlemi için çok bilgili olmanız gerekmiyor, sadece yukarıdaki adımları sırasıyla uygulayın. Ancak temel seviyede bilgisayar kullanımında zorlanıyorsanız, bir uzmandan yardım almanız daha iyi olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın