× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Web sitelerinizin en büyük problemi virüs içeriklerinin, sistemlerinizden temizlenmesi için aşağıda sizlere sunacağımız çözüm önerilerini uygulamanızı öneririz. Altyapı kaynaklı olmayan bu saldırgan işlemler, genellikle sisteminizde oluşan bir açıktan faydalanılarak gerçekleşir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz güvenlik önlemlerini alarak, sisteminizi güvenli hale getirebilirsiniz. Öncelikle hangi virüs çeşidi ile karşı karşıya olduğunuz tespit etmeniz gerekmektedir.

Virüs Çeşitleri

Iframe Virüsleri:

Web sitenizin direkt olarak virüsün yönlendirdiği siteye gitmesini sağlayan virüs türüdür. Genel olarak temanızın veya sitenizin index dosyasına zararlı kodlar eklenerek yapılan bu yönlendirme, hem mobil hem de web trafiğinizi yönlendirebileceği gibi, sadece mobil trafiğinizi de yönlendirebilir. Bazı durumlarda sadece google’dan tıklama ile gelen ziyaret bile yönlendirilebilir. Bu durumların tespitini yapmak tüm yönlendirmeye göre daha güçtür. Sıklıkla mobil ve Google trafiğinizi kontrol etmelisiniz.

Spam / Phising Amaçlı Virüsler:

Genellikle bir bankanın veya ödeme kuruluşunun web sitesi, birebir kopyalanarak kullanıcılara yanıltmaya çalışan web sayfaları oluşturulur. Oluşturulan bu web sayfaları sızılan web sitenin alt dizinlerine aktarılarak, ziyaretçilerin ödeme bilgilerini çalmaya yönelik işlemler yapılır. Bir nevi dolandırıcılık amaçlı kişiler kimliklerini gizlemek için sizin web sitenizi kullanır. Yasal süreçlerde takibi zorlaştırır.

Dosya ve veritabanı sızmaları: 

Backdoor oluşturularak sisteminize sızılır ve kötü amaçlı faaliyetlere davetiye çıkarılır. Kullandığınız warez veya kaynağına güvenmediğiniz tema ve eklentilerden kaynaklı backdoor (açık kapı)’lar oluşturulabilir. Bu MYSQL kullanıcısı olabileceği gibi WordPress kullanıcısı veya direkt olarak dizini listeleyen bir PHP dosyası da olabilir.

Virüs Nasıl Bulaşır?

Virüs Nasıl Temizlenir?

Güvenlik Önlemleri

Tavsiye ettiğimiz çözüm önerilerini uyguladıktan sonra, web siteniz eğer Google veya benzeri servislerde saldırgan olarak işaretlendi ise; Google webmaster tools üzerinden yeniden değerlendirme isteği göndererek, sitenizin Google üzerinden güvenli olarak bağlantı yapmasını sağlayabilirsiniz. Webmaster tools üzerinde bulunan güvenlik tarayıcısından gelen uyarıları dikkate alarak her zaman sitenizin güvenli olarak işaretlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bol hitli ve sağlıklı web sitesi yayınları yapmanızı dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir