Yandex Disk Nedir Nasıl Kullanılır

 Yandex Disk Nedir Nasıl Kullanılır

İnternet dünyasında, Google’dan sonra en büyük kullanıcı kitlesine sahip olan arama motoru sıralamasında 2. Sırada bilindiği üzere Yandex gelir.

Rusya merkezli Yandex arama motoru, tıpkı Google ‘da olduğu gibi birçok ücretli / ücretsiz servise sahiptir. Kullanıcılara oldukça kolaylık sağlayan Yandex servisleri arasında en çok kullanılanların başında ise Yandex Disk gelmektedir.

Yandex Disk Nedir?

Yandex Disk, kullanıcılara online depolama alanı sunan bulut tabanlı bir dosya saklama ve paylaşım ağıdır. Her kullanıcının sahip olduğu Yandex İD’si ile bu servise ücretsiz / sınırlı biçimde ulaşması mümkün.  Yandex Disk, son zamanlarda özellikle video paylaşım amacıyla da sıklıkla kullanılmaktadır.

Yandex ’in Türkçe servis sitesi olan https://yandex.com.tr üzerinden oluşturacağın bir hesap sonrasında, birçok servisle beraber Yandex Disk’ i de hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yandex Disk Nasıl Kullanılır?

Yandex Disk kullanımı açısından son derece anlaşılır ve basit bir servis aslında. Sahip olduğunuz hesaba giriş yaptığınızda, https://disk.yandex.com.tr/ adresini ziyaret ederek dosyalarınızı bulut deponuza zaman kaybetmeden kaydedebilirsiniz.

Browser ( tarayıcı ) tabanlı kullanabileceğiniz gibi, bilgisayarınıza indirerek kuracağınız basit programı ile bilgisayarınızdaki sabit bir disk şeklinde de kullanmanız mümkün. Programı indirmek için https://disk.yandex.com.tr/download#pc bağlantısında yer alan, size uygun işletim sisteminize göre uygulamayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Burayı ziyaret ederek, bireysel veya kurumsal kullanımlar için Yandex Disk özellikleri konusunda detaylara ulaşabilirsiniz. https://yandex.com.tr/support/disk/

Ücretsiz kullanımında şuan için 10 GB’lık bir depolama alanına sahip olabilirsiniz. Fakat bu dosyaların saklama ömürleri 1-3 ay arasında değişmektedir. Daha işlevsel bir hizmet için, ayda 2$ ‘dan başlayan fiyatlarla Yandex Disk Pro hesabı sahibi olabilirsiniz.

Yandex Disk’in en sevilen özelliklerine bakacak olursak, özellikle video paylaşımlarında browser ( tarayıcı ) player ‘ına sahip olduğunu görürsünüz. Yani, paylaştığınız videolar paylaşıma sunduğunuz andan itibaren ziyaretçiler tarafından indirmeye gerek kalmadan izlenebilmektedir.

Ayrıca, birçok sıkıştırma formatını desteklediği için dosyalarınızın boyutunu küçülterek de paylaşıma açabilirsiniz. Bir diğer etkileyici özelliği ise, masaüstünde kullanabileceğiniz gibi şuan en popüler işletim sistemleri içinde farklı kurulum dosyalarına sahip olmasıdır. Mobil kullanıcıların da sıklıkla tercih ettiği dosya paylaşım ve depolama servisi Yandex Disk, Android ve İOS kullanıcılar için mobil uygulama şeklinde de rahatlıkla kullanılabilir.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın