× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

YENİ NESİL MEDYA YOUTUBE’TA ABONE ARTTIRMA

Sosyal medya platformları, insanlara birçok içerik sunuyor. Bu içeriklerin çoğu, çocukları olumsuz yönde etkiliyor. Youtuberlar, daha çok beğeni almak ve abone kazanmak için, akla hayale gelmeyecek videolar çekiyorlar. Bu videolar bazen tehlikeli sonlarla bitebiliyor. Olaya sosyal ve psikolojik açıdan bakıldığında, birden ünlü olan kişilerin psikolojisinde bozulmalar ve sosyal statü değişmesine bağlı olarak, hayatları altüst olabiliyor.Şimdi,   Youtube’a  nasıl video çekilir? onu inceleyelim.

Youtube videosu çekmenin püf noktaları

Öncelikle, video çekerken, hangi konuda video çekeceğimize, karar vermeliyiz. Vlog, videosu çekeceğimizi varsayalım. Vlog,  bir günlük yaşamın anlatıldığı videolara verilen addır.Sosyal medya jargonunu da öğrenmemiz bizim için yararlı olacaktır. Vlog videosu çekerken, ekipman olarak yanımıza bir telefon ve bir yaka mikrofonu almamız yeterli olacaktır. Tabi, gezeceğimiz yerler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Genellikle, meydan ve sahil gibi halkın çok olduğu yerlerde video çekersek, izleyici sayımızın artması kaçınılmaz olacaktır.

Genellikle, çok izlenen videolar arasında, haber politika ve eğlence kategorisi geliyor. Bunun en önemli nedeni, halkın haber alma yollarının tıkanması ve yorgun argın işten geldiğinde, biraz tebessüm ederek keyifli vakit geçirmek istemesidir.

Haber politika videosu nasıl olmalı?

 Haber politika videoları, çekmesi ve yayınlaması en zor videoların başında geliyor. Zorlukların başında,fazla maliyet ve ekipmanların pahalı olması geliyor. Yeterli ekipman ve personel alınması, işin yarısını halletmek anlamına geliyor. Daha sonra ise, haberleri, objektif biçimde vermek ve çok sesli yayınlar yapmak geliyor. Bunlar yapıldığında, izleyici kendiliğinden gelecektir. İnsanlar;   televizyonda , tekdüze haber bültenleri izlemekten bıktılar. Yaratıcı ve özgün haberler görmek istiyorlar. Bu şekilde yayınlar yaparak kısa zamanda önemli bir izleyici kitlesine ulaşılabilir. Nitekim, televizyonlarda yer bulamayan gazeteciler ve televizyoncular yeni mecraya geçiş yaptılar. Kendi televizyonlarını kurdular.

Yeni medyanın geleceği var mı?

Yeni medya olarak, adlandırılan Youtube, geleneksel medyanın yerini almış görünüyor. Ancak, buraya geçiş yapan televizyoncuların eski alışkanlıklarını sürdürdüğünü görüyoruz. Televizyonlardaki grafik ve tasarımları birebir kopyalayan , yeni nesil televizyoncular, sıradanlığı yenememiş görünmekteler. Youtube, geç keşfedilmiş bir mecra olarak görülse de  geleceği olan bir platform olarak karşımızda duruyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir